HONORARY MEMBERSHIP


The Ohio Watercolor Society designates Honorary Associates for a term of three years in recognition of performing meritorious work for the Society, for aiding in the advancement of Art or the protection of the rights of artists or in executing outstanding development and/or teaching of Art.


HONORARY ASSOCIATES, 1978-2021

 

1978
Joseph R. Hertzi , Director, Canton Art Institute
Myron N. Krotinger. Past Legal Counsel, OWS
 
1979
Dr. Charles Dietz, Director Zanesville Art Center
Edward Betts, Juror of Awards
 
1981
Edgar Whitney, in honor of his 90th birthday and distinguished career as an artist and teacher
Charles Reid, Juror of Awards
 
1982
Mario Cooper, Juror of Awards
Dale Meyers, Juror of Awards
 
1983
Glenn Bradshaw, Juror of Awards
Winifred B. Dodrill, Director Windon Gallery
 
1984
Miles Batt, Juror of Awards
Al Brouillette, Juror of Selection
 
1985
Alexander Ross, Juror of Selection and Awards
 
1986
Katherine Chang Liu, Juror of Selection and Awards
 
1987
Don Stone, Juror of Selection and Awards
 
1988
Virginia Cobb, Juror of Selection and Awards
Katherine Q. Zook, for special Assistance to OWS
 
1989
Serge Hollerbach, Juror of Selection and Awards
 
1990
Marbury Hill Brown, Juror of Selection and Awards
 
1991
Carol D. Barnes, Juror of Selection and Awards
M. J. Albacete, Executive Director, Canton Art
 
1992
Fran Larson, Juror of Selection and Awards
Mark J. Chepp, Director, Springfield Museum of Art
1993
Gerald F. Brommer, Juror of Selection and Awards
Jacqueline S. Nathan, Exhibition Program Administrator, BGSU School of Art
 
1994
Edward Reep, Juror of Selection
Peggy Davish, Administrator, Middletown Fine Arts Center
 
1995
Glenn R. Bradshaw, Juror of Selection and Awards
 
1996
Lee Weiss, Juror of Selection and Awards
 
1997
Dean Mitchell, Juror of Selection and Awards
H. Daniel Butts, Director, Mansfield Art Center
 
1998
Dr. Ruben G. Plaza, Benefactor
David R. Toole, Foundation Research
 
1999
Maxine Masterfield, Juror of Selection and Awards
 
2000
Polly Hammett, Juror of Selection and Awards
 
2001
Peggy Brown, Juror of Selection and Awards
Jennifer Johnson, Director, Columbus Cultural Arts Center
Pat San Soucie, Juror of Selection and Awards for the first Ohio National Watermedia Exhibition
Jim Brower, Past Trustee and Catalog Designer for exceptional devotion to OWS
Donald L. Dodrill, Charter Member and past Trustee for exceptional devotion to OWS
Homer O. Hacker, Past President and Trustee for exceptional devotion to OWS
Fred Leach, Charter Member and Master Artist for exceptional devotion to OWS.
Andrea T. Castrovillari, Fundraiser and for exceptional devotion to OWS
 
2002
Ernest Velardi, Juror of Selection and Awards
James Werline, Juror of Selection and Awards


2003

Viktor Schreckengost, in recognition of his long career of
          meritorious, creative achievements, advancing the field of
          ine art, industrial design and education.

Virginia Cobb, Juror of Selection and Awards
 
2004
George James, Juror of Selection and Awards
 
2005
Alex Powers, Juror of Selection and Awards
 
2006
Stephen Quiller, Juror of Selection and Awards
 
2007
Warren Taylor, Juror of Selection and Awards
 
2008
Alvaro Castagnet, Juror of Selection and Awards
 
2009
Cheng-Khee Chee, Juror of Selection and Awards
 
2015-2017
John Salminen, Juror of Selection and Awards 2010
Mel Stabin, Juror of Selection 2011
Frank Webb, Juror of Awards 2011
Mark Mahaffey, Juror of Selection and Awards 2012
Jean Grastorf, Juror of Selection and Awards 2013
Michael Bailey, Juror of Selection and Awards 2014
Kathleen Conover, Juror of Selection and Awards 2015
Linda Meeks, for exceptional patronage of the OWS
 
2016-2018
Carrie Burns Brown, Juror of Selection and Awards 2016
 
2017-2019
Mary Whyte, Juror of Selection and Awards 2017
 
2018-2020
Robbie Laird, Juror of Selection and Awards 2018
 
2019-2021
William Vrscak, Juror of Selection and Awards 2019
 
2020-2022
Frank Eber, Juror of Selection and Awards 2020
 
2021-2023
Keiko Tanabe, Juror of Selection and Awards 2021